in

Yapay Zeka Vikipedi Sayfaları Yazabiliyor!

Soolence.com

Günümüzde çok sayıda ünlü bilim adamının bir Vikipedi sayfası var. Belirli birinin sayfası olup olmadığını öğrenmek aslında son derece basit ancak kimlerin Vikipedi sayfasına sahip olduğunu bulmak o kadar basit değil. Neyse ki artık yapay zeka bu işi yapabilecek düzeyde ve gözden kaçan bilim insanları için yapay zeka Vikipedi sayfaları yazabilir!

Christina Economos adını hiç duymuş muydunuz? Economos Tufts Üniversitesi’nde bir profesör ve aynı zamanda çocuklukta beslenme ile ilgili pek çok önemli çalışma yapmış durumda. Ancak onun bir Vikipedi sayfası yok. Economos sadece küçük bir açıklama ile profesyonelliğini anlatan ve Primer tarafından geliştirilmiş olan bir web siteye sahip ancak şu anda bu küçük açıklama yapay zeka sayesinde geniş kapsamlı bir Vikipedi girişi haline geldi.

Gözden kaçan bilim insanları için yapay zeka Vikipedi sayfaları yazabilir

Yapay zekanın Vikipedi sayfası hazırlaması fikri aslında insanlara fark edilmeyen potansiyelleri göstermek. Bu projede de yapay zekanın Vikipedi sayfası bulunmayan ancak bu sayfayı hak eden bilim insanlarını bulması ve bunu insanlara göstermesi hedef alınmış durumda. Örneğin Economos’un bahsettiğimiz web sitesinde önemli bir haber ajansı olan CBS Boston’un onun hakkında haber yaptığına dair bir link bulunuyor. Bu link bir Vikipedi yazarının Economos için sayfa hazırlamasını sağlayacak güzel bir kaynak olabilir.

Primer nedir ve ne yapar?

Geçtiğimiz yıl resmi olarak hizmet vermeye başlayan Primer, bilgi okumak ve rapor üretmek için yapay zekayı kullanıyor. ABD Hükümeti ve Walmart gibi müşterilere sahip olan Primer, yapay zekaya veri öğretmeye çalışıyor ve şu ana kadar 30 bin bilim insanın Vikipedi sayfasını öğrenme sistemlerine ekledi. Sonrasında ise sisteme 200 bin isim ve ilgili iş bilgileri eklendi. Primer Bilim Direktörü John Bohannon sistemi besledikten sonra gecede 40 bin yeni insan yarattıklarını ifade etti.

Yapay zeka Vikipedi sayfası üretebilmek için elbette pek çok bilgiye sahip olmalıdır. Bir bilim insanı hakkında sayfa yazılacaksa da o kişinin çalışmaları ve yaptıkları hakkında her türlü bilgiye sahip olmakta fayda vardır. Yapay zeka da ilgili bilim insanı hakkında bulabildiği bütün makale, haber ve çalışmaları bir araya getirmektedir.

Bu proje kadın bilim insanlarını da ön plana çıkarabilir!

Göz önünde olmayan ya da hak ettiği ilgiyi görememiş bilim insanlarının içerisinde kadınların sayıca fazla olduğunu söylemek mümkün. Yapay zeka Vikipedi projesi ile bu konuda büyük bir yol kat edilebilir. Elbette şu anda amaç Vikipedi sayfaları yazacak olan bir robot elde etmek değil. Aksine, insanların daha fazla kişi hakkında yazı yazabilmesini sağlamak.

Bu noktada yapay zekanın Vikipedi yazarları için güzel alternatifler ortaya çıkaracağı ve bu konuda onlara yol göstereceği düşünülüyor. Sonuç olarak, bu proje sayesinde artık kıymeti bilinmeyen bilim insanları -özellikle kadın bilim insanları- Vikipedi sayfalarındaki yerini rahatlıkla alabilir.

Written by Ekrem Süyüncü

Soolence.com Blog sahiplerine yönelik bilgi verme, tavsiyede bulunma ve rehberlik etme amacı taşıyan ekipsel bir girişimdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Soolence.com

Yapay Zeka DeepMind 50’yi Aşkın Göz Hastalığı Tespiti Yapabilir

Soolence.com

NASA’nın Yeni Uzay Aracı Güneş’e Uçacak!