in , ,

Yapay Zekalı Robotlar Çocuklar İçin Bir Tehlike Olabilir Mi?

Soolence.com

“Bütün arkadaşların pencereden atlasa sen de mi atlayacaksın?” şüphesiz ki neredeyse her çocuğun büyüklerinden duyduğu bir sorudur. Bu sorunun çok da uzak olmayan gelecekte ebeveynler tarafından yeniden güncellenmesi gerekebilir. Zira görünüşe göre çocuklar yapay zekalı robotlar tarafından kolayca etki altına alınabilir.

Yayınlanan bir araştırmaya göre çocuklar, yetişkinlere kıyasla robotların baskısına dayanmakta güçlük çekiyor. Bu araştırma sonrasında araştırmacılar robotların çocuklar üzerinde ciddi bir etki bırakabileceğini ve ebeveynlerin de bu duruma karşı tedbirli olması gerektiğini vurguladı.

Yapay zekalı robotlar davranışlarımız üzerinde ciddi değişiklikler yaratabilir!

Robotların insanlar üzerindeki etkisi hakkında bilgi edinmek adına yapılan çalışmada araştırmacılar öncelikle robotların ürün, hizmet ya da seçimleri önermeleri durumunda ne olacağını ve bunun geleneksel tanıtım yöntemlerine göre daha etkili olup olmadığını sorguladı. Bu araştırma için yapılan testler aslında 1951 yılında yapılmış olan Asch deneyinin yeniden tasarlanmış hali. Asch deneyinde Polonyalı psikolog Solomon Asch, insanların grup düşüncesinden nasıl etkilenebileceğini araştırmıştı.

Asch, araştırması için 50 erkek üniversite öğrencisini katılımcı olarak davet etti. Bu öğrenciler bir masa etrafında toplandı ve onlara iki kart gösterildi. Bu kartların birinde tek, diğerinde ise üç çizgi bulunuyordu.  Sorulan soru ise tek çizginin hangisinin uzunluğuna daha yakın olduğuydu.

Aslında deneydeki bir kişi dışında herkes aktördü ve cevaplar istendiğinde bütün aktörler aynı yanlış cevabı verdi. Buna bağlı olarak da seçilen tek öğrenci topluluğa uyarak yanlış cevabı verdi. Asch tarafından yapılan 12 denemede sadece 3 kişi topluluğa uyum sağlamayarak kendi cevabını savunmayı seçti.

Asch’in deneyi bu kez de robotlarla yapıldı!

Plymouth Üniversitesi’nde robotik profesörü olan Tony Belpaeme ise Asch’in deneyini yapay zekalı robotlar ile yapma fikrini ortaya attı. Ancak bu iki testteki farklılık, katılımcılara çocukların da dahil oluşuydu. Sonuçlar ise yetişkinlerin robotları takip etmeye ihtiyaç duymadığını gösterirken durum çocuklarda tam tersiydi.

Yapılan deneyde çocuklar odada tek başlarınayken sorulan sorulara doğru cevaplar verdi. Sonrasında teste robotlar dahil edildi ve robotların yanlış cevap vermeleri sağlandı. Bu noktada çocukların da robotlara uyum sağlayarak yanlış cevaplara yöneldiği tespit edildi.

Bu araştırmanın sonucu, hali hazırda farkında olduğumuz şeyin altını çizdi. İnsanlar bilgisayarlar ile sanki insanlarmış gibi iletişim kurma eğilimi içerisinde. Ancak Belpaeme sonucun yetişkinler açısından bekledikleri gibi olduğunu zira robotların oyuncak gibi olduğunu ifade ediyor. Bu ek olarak da robotların daha etkileyici olması halinde sonuçların da değişebileceğinden bahsediyor.

En az çocuklar kadar yetişkinler de robotlardan etkilenebilir!

Bu araştırmanın sonucuna göre her ne kadar çocuklar yapay zekalı robotlar tarafından daha kolay etkileniyor olsa da yetişkinler de tehdit altında. Zira yetişkinler de tam olarak robotlara karşı bağışık değil. Bu noktada araştırmacılar, yapay zeka ve robotların insanları ikna etmek için reklam kanalı olarak kullanılabileceğini düşünüyor.

Ancak bu robotların baskısı aynı zamanda iyi şeyler için de kullanılabilir. Buna örnek verecek olursak, bir yapay zekalı robot çocuklara iyi öğrenme alışkanlıkları edindirebilir ve bunun yanı sıra otistik çocukların sosyal becerilerinin gelişmesine katkı sağlayabilir. Yani aslında yine robotların bizi nasıl etkileyeceğine karar verecek kişiler biziz. Sonuç olarak robotların geleceğini ve çocukları ya da yetişkinleri nasıl etkileyeceğini bizler belirleyeceğiz.

Written by Ekrem Süyüncü

Soolence.com Blog sahiplerine yönelik bilgi verme, tavsiyede bulunma ve rehberlik etme amacı taşıyan ekipsel bir girişimdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Soolence.com

NASA, SpaceX’in Uzay Aracı Yakıtı Yükleme Fikrine Olumlu Bakıyor!

Soolence.com

SpaceX NASA Astronotlarını Uzay Yolculuğu İçin Eğitiyor!