Switch to the dark mode that's kinder on your eyes at night time.

Switch to the light mode that's kinder on your eyes at day time.

in

Yazılım Mühendisliği İçin Tecrübe Bilgiden Daha Önemli!

Soolence.com

Yazılım Mühendisliği İçin Tecrübe Bilgiden Daha Önemli!

Yazılım mühendisliği en zor mühendislik dallarından bir tanesidir. Bu meslek dalında tecrübe edinmek her şeyden önemlidir! Neden mi? İşte detaylar!

Yazılım mühendisliği iş imkanları teknolojinin yazılım tarafında evrilmeye başlaması ile her geçen gün artarken, mühendislerde aranan nitelikler de gelişim göstermeye başladı.

Son yapılan bir araştırmaya göre ise yazılım mühendislerinin tecrübesi, sahip olduğu genel bilgiden bile daha önemli bir hale gelmeye başlamış durumda.

Yazılım mühendisliği, tecrübenin en gerekli olduğu mühendislikler arasında yer almaya başladı!

Tecrübe sadece yazılım mühendisliği mesleğinde değil, aynı zamanda mühendisliğin her dalında büyük önem taşıyor. Lakin söz konusu olan yazılım olduğunda, eğitimin veremeyeceğini tecrübenin verdiğini kanıtlayan üç şey ortaya çıkmış oldu.

Yazılım mühendisliği mesleğinde tecrübenin önemli olduğunu kanıtlayan 3 şey!

1- Genelleme: Üniversitede verilen eğitim ve gözlemler, kişileri ancak bir noktaya kadar götürebilir. Yazılım mühendisliğinde küçük bir problemi çözerken bile hangi araçlara ihtiyaç olduğunu bilmek ise tecrübe ile birlikte gelebilecek bir şeydir. Genelleme sayesinde de bu süreçte neyi ne zaman yapacağını bilmek mümkün hale gelirken, tecrübenin ne kadar önemli adımlar attırdığını da görmek mümkün olacaktır.

2- Risk alabilme: Hayatın her anında birçok hata yapılabilir ancak bu umutsuzluğa kapılmak anlamına gelmemelidir. Aynı şekilde yazılım mühendisliği de başlarda birçok hataya yer verebilir ve mühendis adayları yaptıkları hatalar nedeniyle risk almaktan kaçabilir. Ancak tecrübe sayesinde bunu da aşmak mümkün olabilir ve günden güne yapılan hatalar yerini daha güzel işlere bırakabilir.

3- Uzmanlaşma: Sizce okuldaki dersleri kaçırmayıp kafasını kitaplardan ayıramayan biri mi, yoksa bu işin içinde olan kişilerin yanında çalışan ve onlardan her an bir şeyler öğrenmeye çalışan biri mi daha iyi bir yazılım mühendisi olur? Elbette okuldaki ve kitaplardaki bilgiler de büyük bir yol kat etmeyi sağlar. Lakin her alanda olduğu gibi işi bilen birilerinden öğrenmek her zaman daha büyük bir avantaj sağlar. Bu nedenle tecrübesi fazla olan kişinin yazılım mühendisliğinde daha iyi işler başaracağını söylemek mümkün hale gelebilir.

Yazılım mühendisliği okuyanlar için tecrübenin ne derece önemli olduğunu bilmek, henüz daha üniversite zamanlarında bile yapılacak çalışmaları tetikleme konusunda önemli bir yere sahiptir. Nitekim hemen her konuda olduğu gibi yazılım konusunda da kalıplar içinde kalmamak ve tecrübe edinmek için farklı yollardan da geçmek gerekmektedir.

Bilgi ve tecrübe ikilisinin en en çok arandığı alanlarda baş göstermeye başlayan yazılım, bundan sonraki süreçlerde bu beklentisini daha da artıracak gibi görünüyor.

Written by Ekrem Süyüncü

Soolence.com Blog sahiplerine yönelik bilgi verme, tavsiyede bulunma ve rehberlik etme amacı taşıyan ekipsel bir girişimdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Soolence.com

Kaos Mühendisliği Yani Chaos Engineering Nedir?

Soolence.com

Pixelmator İncelemesi: Photoshop’un Önemli Alternatifi

Back to Top