in

YouTube 4K’da kaliteyi artırdı

Soolence.com

Video paylayım platformu YouTube, saniyede 60 kare 4K video desteği sunmaya başladı. Yeni teknoloji videoların daha akıcı olmasını sağlayacak.

Son yılların trendi 4K yani Ultra HD olarak da bulunan yüksek çözünürlüklü video teknoloji. Bu teknoloji günümüzde yaygın olarak kullanılan Full HD’den 4 kat fazla çözünürlük sunuyor. Günümüzde bu teknolojiyi destekleyen birçok kamera ve kayıt edilen videoları izlemek için televizyon ve monitör çözümleri bulunuyor. 

YouTube bir süredir zaten 4K video desteği sunuyordu. Firmanın eklediği yeni bir özellik ise videoların daha akıcı olmasını sağlayacak. Bugüne kadar 4K çözünürlüğüne saniyede 30 kareye kadar destek veren YouTube, 60 kare desteği de sunmaya başladı. Birkaç örnek videoyu sistemine yükleyen sosyal paylaşım sitesinde uyumlu bir ekran ya da televizyon varsa bu videolar yüksek kalitede izlenebiliyor. 

Şimdilik kozmetik bir özellik olarak görülen saniyede 60 kare görüntüyü izletebilecek cihaz sayısı fazla değil. Çünkü bu videoları izlemek için iyi bir konfigürasyon da gerekiyor. Ayrıca bu tarz video kaydı yapabilen cihaz sayısı ise çok az. Olanlar ise ağırlıklı olarak sinema sektöründe kullanılan çok pahalı özel kameralar. 

Ancak ilerleyen yıllarda gelişen teknolojinin fiyatları düşürmesiyle beraber monitör, TV ve kameraların da bu teknolojiyi yaygın olarak destekleyecekleri düşünülüyor. YouTube’un bu adımını geleceği yapılacak bir yatırım olarak görmek gerekiyor.  YouTube, 4K 60 kare videoları sergilediği özel bir listeyi de kendi sayfasıüzerinden yayınladı.  

Written by Ekrem Süyüncü

Soolence.com Blog sahiplerine yönelik bilgi verme, tavsiyede bulunma ve rehberlik etme amacı taşıyan ekipsel bir girişimdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sosyal ağlara erişilemiyor

Soolence.com

En İyi Netflix Belgeselleri – Mutlaka İzlemeniz Gereken 10 Netflix Belgeseli – İMDB Sıralı Liste