in

YouTube Yayıncılara Bağış Özelliğini Kullanması için Ödeme Yapıyor!

Soolence.com

YouTube Yayıncılara Bağış Özelliğini Kullanması için Ödeme Yapıyor!

YouTube Twitch ile olan rekabetini güçlendirmek için sunduğu bağış sistemleri ve ücretli abonelik sistemlerini daha fazla yayıncıya ulaştırmak istiyor. Öyle ki son elde edilen bilgilere göre Google çatısı altındaki video paylaşma platformu, bazı YouTuberlara söz konusu bu bağış ve ücretli abonelik sistemlerini kullanması için nakit ödeme dahi yapıyor.

Twitch üzerindeki bağış sisteminin özellikle de oyun yayıncıları için YouTube’u ikinci plana atmasından sonra bu konuda YouTube tarafında da çalışmalar yapılmaya başlamıştı. Her ne kadar ülkemizde henüz aktif olmasa da ücretli abonelik, üretli yorum sistemi ve bağış sistemi gibi ek gelir getiren yapılar, yayıncılar için kullanıma sunulmuştu. Ancak yayıncıların bu konuya olan ilgisi, beklentilerin altında kalmış durumda. Durumun böyle olması da farklı adımlar atılmasına neden olmuş gibi görünüyor.

Kısa bir süre önce Bloomberg tarafından açıklanan bir bilgiye göre YouTube starları için firma, söz konusu bu özelliklerini kullanması için ciddi miktarlarda nakit ödeme yapıyor. Yeni ücretli özelliklerinin kullanımının artış göstermesi düşünülerek ve Twitch karşısında daha güçlü bir ele sahip olmak adına atılan bu adımlara ise yayıncıların nasıl yanıt verdiği konusunda farklı yorumlar bulunuyor. Bu sistemler üzerinden dolarlı olarak da gelir elde edileceği düşünüldüğünde, talepleri artırmak adına böyle bir adım atışmışa benziyor. Şu an için ülkemizde bu özellikler aktif olmadığı için, YouTube Türkiye tarafından da böyle bir adım atılıp atılmayacağı da merak konusu haline geldi. İlerleyen dönemlerde nasıl gelişmeler yaşanacağı da merak konusu oldu.

Written by Ekrem Süyüncü

Soolence.com Blog sahiplerine yönelik bilgi verme, tavsiyede bulunma ve rehberlik etme amacı taşıyan ekipsel bir girişimdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Soolence.com

Netflix Kullanıcı İncelemelerini Kaldırıldı ve Reklam Uygulamasını Duyuruldu!

Soolence.com

Booking Sonrası Airbnb Engeli de Gelebilir!